Poznaj i posmakuj historii Poznania

    Poznań jest stolicą województwa wielkopolskiego. To nie tylko piękne miasto, ale również skarbnica historii. Warto dodać, że to właśnie tam znajduje się najpopularniejszy ośrodek targów w naszym kraju. W Poznaniu można podziwiać bajeczny Ratusz z koziołkami, które codziennie w południe stukają się rogami. W stolicy Wielkopolski mamy szansę zjeść prawdziwe rogale świętomarcińskie. I choć sprzedawane są w wielu krajach, to tylko Poznań ma dostęp do oryginalnej receptury, gdyż takowe rogale, zostały wpisane do Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Jednak, jeśli chcemy usłyszeć całą ich historię i poznać proces powstawania, warto odwiedzić Rogalowe Muzeum Poznania. Jest to jedyne miejsce, w którym możemy nie tylko posmakować prawdziwego rogala świętomarcińskiego, ale również sami go przygotować. 

    Jeśli marzymy o przeniesieniu się do historycznych części miasta, warto udać się na Ostrów Tumski, który jest najstarszą częścią Poznania. To wyspa, otoczoną Wartą oraz Cybiną. Obecnie stoi tam Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła, uznana za najstarszą w Polsce. Prawdopodobnie w jej podziemiach spoczęli Polscy władcy- Mieszko I i Bolesław Chrobry. Całą historię Ostrowa Tumskiego można poznać, udając się do Bramy Poznania. Jest nim piękna, nowoczesna bryła, będąca kluczowym obiektem Traktu Królewsko- Cesarskiego. Kolejną szansę na powrót do przeszłości, jest odwiedzenie Zamku Carskiego, pochodzącego z XX wieku. Utrzymany w neoromańskim stylu gmach, wygląda jak warownie średniowieczne. Kolejnym punktem, który zachwyci fanów historii, jest Muzeum Powstania Poznańskiego.

    Jednak podczas zwiedzania Poznania, nie można zapomnieć o relaksie. Jeśli marzą nam się zakupy w artystycznej przestrzeni, koniecznie trzeba odwiedzić Stary Browar, który w 2005 roku został uznany za najlepsze centrum handlowe średniej wielkości na całym świecie. W galerii znajdują się nie tylko rozmaite sklepy, ale również widnieją tam piękne rzeźby i instalacje. Jeśli pragniemy spędzić czas nad wodą, zachwyci nas Jezioro Maltańskie. Na tzw. Malcie znajduje się również stok narciarski, tor saneczkowy i wiele innych atrakcji sportowo-rekreacyjnych. Dostępne są tam również Termy Maltańskie. Najmłodszych z pewnością ucieszy fakt, że w Poznaniu dostępne jest ZOO, w którym można zobaczyć m.in. żubry i tygrysy syberyjskie. Jeśli zapragniemy klimatu tropikalnego, koniecznie musimy odwiedzić ponad stuletnią Palmiarnię Poznańską. To niezwykła podróż, pośród egzotycznej roślinności. Dodatkowo zwiedzanie uprzyjemnia szum wody oraz akwaria z rybami egzotycznymi. Istnieje również możliwość zwiedzenia palmiarni nocą. Niedaleko znajdują się także sławne Międzynarodowe Targi Poznańskie. Kolejnym obowiązkowym miejsce do zwiedzenia jest Stadion Poznań, czyli arena przygotowana na czas UEFA Euro 2012. To właśnie tam od 2008 do 2010 grał sam Robert Lewandowski. Stadion bez problemu można zwiedzić, wraz z zamkniętymi na co dzień zakamarkami, podczas wycieczki z przewodnikiem. Natomiast dla miłośników sztuki, poleca się Muzeum Narodowe, gdzie znajduje się jedyny w Polsce obraz Moneta.